Me kindlasti kõik teame seda olukorda, kus pärast valiku langetamist mõtleme, et jama küll, oleks võinud teisiti teha. Tõsi on see, et ka iga vale otsus õpetab meile midagi, kuid eks ikka rihime ju sinna poole, et kohe valida see, mis kõige rohkem rõõmu ja rahulolu toob. Kuidas siis teha paremaid otsuseid?
Mina olen küll oma elus palju jagelenud küsimustega, kas võtta vastu uus tööpakkumine või mitte; minna sõpradega välja või hoopis sossutada kodus; minna täna trenni või ei; kolida välismaale või jääda Eestisse jne.
Tavapäraselt paneme oma mõistuse täiskäigus tööle, ratsionaliseerime olukordasid, teeme nimekirju ja mõtleme ikka hoolega, milline on õige valik. Meie mõistus on väga osav trikitaja, et ikka igal võimalikul juhul oma sisetunnet üle kavaldada. Mina olen tuntud ülemõtleja ja pean endale tihti meelde tuletama, et targem on vähem mõelda. Nõustun mõtteteraga, et kõige pikem teekond, mida inimene saab ette võtta, on teekond peast südamesse.
Kuidas kuulata enda keha, et teha paremaid otsuseid?
Just siinkohal tuleb appi Human Design, mis annab konkreetsed nipid, kuidas teha teha otsuseid, mis on joonduses sinu hingeteega. See on nii hea tunne, kui midagi otsustad ja pärast mõtled, et ohhh, see oli õige otsus, ma olen nii rahul, et ennast usaldasin.
Human Design annab juhtnöörid, mida endas kuulata ja usaldada, et teha õige valik. Seda kutsutakse autoriteediks.
Autoriteet ehk otsustuskoht aitab meil mõista, mida täpselt enda kehas kuulata, et teha joonduses valik. Tavaline on teha otsus kaalutledes ning mõistusega analüüsides, kuid tegelikult on meie keha mõistusest targem ja tasuks hoopis keha kuulata.
Olenevalt sinu autoriteedist saad aimu, mida enda kehas usaldada. Paljud, kaasaarvatud mina, olen tundnud, et autoriteedi usaldamine on mind vabastanud tohutust ärevusest ja stressist, sest varem ma pidevalt kaalusin, et milline otsus on õige ja mida peaksin tegema.
Nüüd usaldan enda autoriteeti ja see võtab nii-öelda minult vastutuskoorma ära, sest tean, kui teen oma autoriteedi põhjal otsuse, siis see on minu jaoks õige.
Ülevaade autoriteetidest ehk mida oma kehas kuulata
Kokku on seitse erinevat autoriteeti.
Sinu autoriteedi määrab see, milline keskus joonise järgi vasakult paremale liikudes on sul esimesena defineeritud ehk värviline.
Emotsionaalne: Oota kuni emotsioon möödub, võta otsustamiseks aega
Sakraalne: Kui sa ei tunne “täiega jaa”, siis pigem on “ei”
Intuitiivne (põrn): Kuula enda sisehäält, intuitsiooni
Ego/süda: Järgi oma südamesoove, mida sina tahad
Identiteet: Räägi oma otsused kõva häälega läbi
Mentaalne: Vaatle olukordi, kaalu eri valikuid ning aruta teistega
Lunaarne (kuutsükkel): Luba endale vähemalt 28 päeva tähtsate otsuste tegemisel, räägi erinevate inimestega
Emotsionaalne autoriteet
Emotsionaalse autoriteediga inimene peab usaldama oma emotsioone ja tunnet valiku tegemisel. Kui valikule mõtlemine paneb su naeratama, tunned avardumist ja umbes 80% ulatuses rõõmu ja kergust, siis on see otsus sinuga kooskõlas ja sulle õige. Tunnete mõistmine ei ole aga alati kiire protsess ja et päriselt aru saada, mis tunne kehas tekib, on vaja aega. Tihtipeale tunneme aga survet otsustada kiiresti ja kohe. Et selgusele saada, mis päriselt sisimas soovid, aitab, kui võtad otsustamiseks aega.
Kui soovid paremini mõista oma emotsioone ja kuidas nad aitavad teha parimaid otsuseid, liitu koolitusega Emotsioonide vägi: 7 sammu parimate otsusteni emotsionaalse autoriteediga.
Sakraalne autoriteet
Sakraalse autoriteediga inimesed peavad aga vastupidiselt usaldama oma kohest kõhutunnet, kas kehas tekib kohene elevus ja positiivne energia. Siin võib aeg ja üleseedimine hoopis segadusse ajada, kõige õigem on esimene reaktsioon. Sakraalse autoriteediga inimene saab väärtustada kiirust. Kui sulle ette panna valik, siis elu kingib sulle kohese teadmise, kas see on selles hetkel õige või mitte. Ei tasu end süüdi tunda, kui teed justkui rutakaid mõtlemata otsuseid, kui kõhutunne on väga tugev ja hõikab “jaa, täiega, tahan seda!”.
Intuitsiooni ehk põrna autoriteet
Intuitsiooni autoriteedi puhul on tugev sisemine hääl, kes kingib sulle sõnumeid ja teadmisi, suunates sind õigete valikuteni. Ta suhtleb sinuga läbi tajude, näiteks tekib sul silme ette visioon, sa kuuled justkui kedagi midagi ütlemas või saad ootamatu, kuid kindla teadmise. Igal inimesel võib olla üks taju tugevam ja suhtlusviis erinev.
Sa oled loodud otsustama spontaanselt. Sinu tõde räägib sinuga vaid korra just selles hetkes, kui otsus tekib. Usalda enda sisehäält ja tegutse vastavalt. Ta võib sulle öelda “Ma ei tea miks, aga see tundub õige” või “Ma ei tea miks, aga see tundub vale.”
Ego autoriteet
Ego autoriteedi puhul on kõige olulisem endalt küsida, mida ma tahan. Ego autoriteet seisnebki läbinisti sinu tahtmistes. Sul võib olla keeruline oma soove ja tahtmisi usaldada, sest meie ühiskonnas võib see tunduda liiga materialistlik või auahne ning võid karta inimeste hinnanguid. Kui su tahtmised tulevad tõesti su südamesoovidest, hingetasandilt, sa tajud, et sa lihtsalt südamest soovid midagi, siis on need soovid sinu olemusega kooskõlas ja su hingele vajalikud. Püüa hoolega tunnetada, mis on sinu tõelised soovid ja mis on need, mis on ühiskonnast peale surutud normaliseeritud tahtmised andes sulle välise tunnustuse, positsiooni ja prestiiži, aga viivad eemale sinu heaolust ja hinge teest.
Identiteedi autoriteet
Identiteedi autoriteedi puhul tuleb sulle selgus, kui paned oma valikud sõnadesse ja räägid oma otsused läbi. Siin ei ole oluline, mida sinu vestluspartnerid arvavad, kuid valjusti oma soove välja rääkides, tekib sinu kehas selgus ja arusaamine, mis on sinu jaoks kõige õigem valik. Pööra tähelepanu oma sõnadele: “ma arvan, et peaksin”, “ma pean”, “ma mõtlen, et tuleb” ja sarnaste väljendite kasutus vihjab sellele, et see valik pole sinu jaoks. Sulle võib kasulik olla panna kirja oma mõtted ja tunded seoses otsustamisega ja siis loe need endale valju häälega ette ja tunneta oma keha. Kõik, mis justkui tõmbab enda poole, on sinu joaks õige.
Mentaalne autoriteet
Kui sul on mentaalne autoriteet oled sa väga eriline projektor. See tähendab, et sul on ainult mõtte- ja kroonkeskus defineeritud. Sinu otsused tulevad su peast, otsused lihtsalt tunduvad loogilised. Kuid ka su mõistusel on kaks eri külge - mõtlev mõistus ja tunnetav mõistus. Õigete otsuste tegemisel on juhipositsioonis tunnetav mõistus. Kuigi su ajul on geniaalne võime ammutada fakte, detaile, teha mentaalseid pluss-miinus nimekirju ning see võib olla abistav protsess otsustamisel, siis tunnetav mõistus ei vaja informatsiooni töötlemist, vaid ta lihtsalt teab mõningaid asju ning tal pole aimugi, kuidas ta neid teab. Õigete otsuste tegemisel tuleb sul teha seda, mis tundub sulle mõistlik isegi, kui sa ei oska seda ratsionaliseerida.
Lunaarne autoriteet
Kui sul on lunaarne autoriteet, oled sa reflektor ning sinu autoriteet ei paikne sinu kehas, vaid tuleb otse universumilt väljastpoolt sind. Sul on keeruline leida õigeid vastuseid enda seest ning suuri muutusi kiiresti otsustada. Õige teadmine justkui kukub sulle pähe, kuid selleks on vaja aega, et saaksid ühe kuutsükli jooksul tunnetada erinevaid energiaid. Sinu jaoks on suurte elumuutuste ja otsuste puhul (näiteks kolimine, töökohavahetus või abielu) oluline võtta aega ligikaudu 30 päeva, mille jooksul tekib selgus õigest valikust. Sulle on abiks, kui arutad oma otsustusprotsessi heade sõpradega, tunnetad nende soovitusi ning veedad aeg üksi looduses. Kõik, mis on sinu jaoks õige, ootab sind - olgu see inimene, tööpakkumine või mõni muu pakkumine. Kui oled otsuseni jõudnud, aga olukord on muutnud, siis see polnud hetkel sinu jaoks õige. Pisemate otsuste puhul mine vooluga kaasa ja tunneta, mis sulle sellel hetkel hea tundub.
Tasakaal sisetunde ja ratsionaalse mõtlemise vahel
Me kõik oleme erinevad ja nii on erinevad ka meie otsustusprotsessid. Kuid oluline on mõista, kuidas just sinu autoriteet ja keha sinuga suhtlevad, et leida tasakaal oma sisetunde ja ratsionaalse mõtlemise vahel. Isegi ühe ja sama autoriteedi puhul on inimestel veidike erinevad nüanssid, mis just neid abistavad.
Kuid iga autoriteedi puhul on oluline olla ühenduses oma kehaga, sest nii saame päriselt aru, mis on meie jaoks õige.
Kui sul on keeruline tulla oma kehasse, võid proovide järgmisi lihtsaid tehnikaid, mis toetavad sind otsustushetkel:
Seisa või istu mugavalt sirge seljaga jalad maas ja mõtle, et su taldade alt kasvavad välja juured, mis ulatuvad sügavale maa sisse. Läbi juurte saad endasse koguda maandavat maaema energiat.
Kujutle, kuidas särav valguskera kukub sinu peast sinu kõhtu. Sa võid aidata energiat ka kätega suunata peast alla poole tehes kätega ülevalt alla suunavaid liigutusi.
Keskendu hingamisele ja tee järgnev hingamisharjutus. Hinga 2 sekundit sisse ja 4 sekundit välja. Järgnevalt hinga 4 sekundit sisse ja 8 sekundit välja. Kolmas kord hinga 8 sekundit sisse ja 16 sekundit välja. Tee harjutust läbi kaks korda.
Mõistes oma unikaalset autoriteeti ja õppides oma keha kuulama, saame teha valikuid, mis on meie hinge ja olemusega kooskõlas, vähendades ärevust ja stressi ning tuues rohkem rõõmu ja rahulolu.
Disainiminutid
Kuula lähemalt autoriteedist, kus jagame oma kogemusest, kuidas toimib emotsionaalne ja indentideedi autoriteet.
Mis võiks sinu jaoks olla järgmine samm?
Umbes 47% inimestest on emotsionaalne autoriteet, kuid neil on keeruline usaldada oma emotsioone. Sealt saime tõuke teha koolitus Emotsioonide vägi: 7 sammu parimate otsusteni emotsionaalse autoriteediga, mis aitab mõista enda otsustusprotsessi ja emotsionaalseid laineid.
Kui sul on mõnu muu autoriteet, siis süvitsi jagame ka just sinu autoriteedi kohta nippe 6-nädalases programmis Avasta oma unikaalsus Human Designiga.
Comments